AI kan hjælpe virksomheder med at opdage cyberangreb tidligere
Hjem AIAI kan hjælpe virksomheder med at opdage cyberangreb tidligere

AI kan hjælpe virksomheder med at opdage cyberangreb tidligere

Af Redaktionen

Mød Wireless Logic Nordic på Digital Tech Summit 2026, hvor direktør Wanig Le Pennec fortæller, hvordan AI kan opdage mistænkelig aktivitet i IoT-netværk, før problemerne vokser sig store.

Det tager i gennemsnit 183 dage at opdage et databrud og yderligere 64 dage at begrænse det. Det viser IBM’s Cost of a Data Breach Report 2026.

For virksomheder med mange internetforbundne enheder kan den lange reaktionstid få alvorlige konsekvenser. Det gælder eksempelvis i forsyningssektoren, hvor IoT-forbindelser blandt andet bruges til fjernaflæsning af målere og overvågning af kritisk infrastruktur. Også andre brancher er afhængige af digitale styringssystemer, eksempelvis til temperaturregulering af frysere og kølediske i supermarkeder.

På Digital Tech Summit den 4.-5. november sætter Wireless Logic Nordic fokus på, hvordan kunstig intelligens kan hjælpe virksomheder med at opdage cybertrusler tidligere.

Mange IoT-enheder kommunikerer efter faste mønstre. En sensor sender eksempelvis data med bestemte intervaller og til bestemte modtagere. Begynder den pludselig at sende usædvanligt store mængder data eller kontakte ukendte servere, kan det være tegn på en teknisk fejl eller et cyberangreb.

Med AI-baseret overvågning kan virksomheder opdage den slags afvigelser og reagere hurtigere. Wireless Logic Nordic tilbyder blandt andet løsningen Anomaly & Threat Detection, der overvåger IoT-forbindelser og advarer om mistænkelig aktivitet.

AI kan hjælpe virksomheder med at opdage cyberangreb tidligere

Wanig Le Pennec

Løsningen bliver demonstreret på virksomhedens stand 301.

På konferencen fortæller direktør Wanig Le Pennec, hvordan AI og løbende overvågning kan styrke sikkerheden i store IoT-netværk, og hvordan virksomheder kan begrænse skaderne ved eksempelvis at isolere berørte enheder eller forbindelser.

Mød Wireless Logic Nordic på Digital Tech Summit 2026

– Dato: 4.-5. november 2026

– Sted: Øksnehallen, København

– Stand: 301

– Oplæg: Onsdag den 4. november kl. 12.00-12.30, sal 5

– Oplægsholder: Wanig Le Pennec, direktør i Wireless Logic Nordic

– Oplæggets titel: 183 Days Too Late: How AI and IoT Turn Early Warning Signs into Opportunities

 

Læs mere om oplægget på Digital Tech Summit: https://event.ing.dk/dts6/session/4510153/183-days-too-late-how-ai-and-iot-turn-early-warning-signs-into-opportunities

 

Om Wireless Logic Nordic

Wireless Logic Nordic har base i Køge og hjælper virksomheder og offentlige aktører med sikre og stabile IoT-forbindelser. Virksomheden er en del af den internationale Wireless Logic-koncern, som forbinder over 20 millioner IoT-enheder i 165 lande.

Læs mere: www.wirelesslogic.com/da

Relaterede artikler

Vi bruger cookies og andre identifikatorer for at forbedre din oplevelse. Dette giver os mulighed for at sikre din adgang, analysere dit besøg på vores hjemmeside. Det hjælper os med at tilbyde dig personlig indhold og nem adgang til nyttige oplysninger. Klik på "Jeg accepterer" for at acceptere vores brug af cookies og andre identifikatorer eller klik på "Flere oplysninger" for at justere dine valg. jeg godkender Flere oplysninger >>