Cyberangreb mod danske virksomheder er steget hele 26 pct. siden 2023
Hjem SIKKERHEDCyberangreb mod danske virksomheder er steget hele 26 pct. siden 2023

Cyberangreb mod danske virksomheder er steget hele 26 pct. siden 2023

Af Redaktionen

Nye tal fra Check Point Research viser, at danske virksomheder i gennemsnit blev ramt af 1.362 cyberangreb om ugen i september.

Til sammenligning lå gennemsnittet i 2023 på 1.079 angreb om ugen – en stigning på mere end 26 pct.

Check Point Research, som er en del af Check Point Software Technologies, har netop udgivet sin Cyber Attack Stats-rapport for september, der viser antallet af cyberangreb i 41 forskellige lande, herunder Danmark. Rapporten viser blandt andet, at danske virksomheder i september i gennemsnit blev udsat for 1.362 cyberangreb om ugen – en stigning på mere end 26 pct. siden 2023.

Cyberangreb mod danske virksomheder er steget hele 26 pct. siden 2023Balder Borup, der er Security Engineer Team Leader hos Check Point Software Technologies i Danmark, fortæller, at angrebene fortsat intensiveres:

”De sidste par år er der sket en stor stigning i det samlede antal angreb, og det er ikke bare, fordi der er blevet flere hackere, eller at de alle arbejder i døgndrift – tværtimod. Hackerne bliver ved med at udvikle nye og mere effektive metoder, der kan omgå traditionelle sikkerhedsløsninger. Blandt andet har vi set en industrialisering af deres værktøjer, hvor avancerede angrebsmetoder, der tidligere var forbeholdt de få, nu er tilgængelige som as-a-service-løsninger. Det sænker barren for at udføre sofistikerede angreb og betyder, at virksomheder bør tænke langt mere ind i proaktiv beskyttelse,” siger han.

Ransomware-angreb er steget med 46 pct.

Inden for specielt ransomware er der i september sket en markant stigning i aktiviteten. Alene i sidste måned offentliggjorde ransomwaregrupper 562 succesfulde angreb på verdensplan, hvilket svarer til en stigning på hele 46 pct. sammenlignet med september sidste år.

Undersøgelser af såkaldte ”shame sites” og ”dark web” har derudover afsløret, at de ransomwaregrupper, der fører an i den offentlige afpresning, er: Qilin, Play og Akira. Her er Qilin den mest aktive gruppe og står bag hele 14,1 pct. af alle offentliggjorte angreb på globalt plan. Siden gruppen i 2022 begyndte at sælge Ransomware-as-a-service (RaaS), har den konsekvent offentliggjort oplysninger om sine ofre.

Budskabet fremadrettet er klart, ifølge Balder Borup:

”Virksomheder har brug for en klar strategi med to spor. Et proaktivt forsvar, der gør det svært at stjæle data, og en beredskabsplan, der nøjagtigt beskriver den juridiske, ledelsesmæssige og kommunikative indsats. Når cyberkriminelle offentliggør stjålne data, eskalerer cyberangreb fra at være et it-problem til en potentiel forretningskrise, hvor skaden rækker langt ud over det tekniske og kan koste omdømme, tillid og store bøder,” afslutter han.

Den fulde rapport kan læses her.

 

Om Check Point Software Technologies

Check Point Software Technologies (www.checkpoint.com), der er en af verdens førende virksomheder inden for digital tillid og AI-drevet cybersikkerhed, beskytter mere end 100.000 organisationer globalt. Med en forebyggende tilgang hjælper Check Points Infinity-platform virksomheder med at sikre både lokale datacentre, cloud og digitale arbejdspladser. Platformen er bygget op omkring en fleksibel arkitektur, der kombinerer hybrid mesh-netværk og SASE. Den understøtter et åbent økosystem, hvor sikkerhedsløsninger kan tilpasses og integreres efter behov, hvilket giver virksomheder og tjenesteudbydere enkel og skalerbar sikkerhed på tværs af deres it-miljøer.

Om Check Point Research

Check Point Research (CPR) leverer førende trusselsinformation til både Check Point Softwares kunder og det bredere efterretningsmiljø. Forskerteamet indsamler og analyserer globale data om cyberangreb via ThreatCloud for at holde hackere på afstand og sikre, at alle Check Point-produkter er opdateret med den nyeste beskyttelse. Teamet består af over 100 analytikere og forskere, som samarbejder med andre sikkerhedsleverandører, retshåndhævende myndigheder og forskellige CERT-enheder.

Relaterede artikler

Vi bruger cookies og andre identifikatorer for at forbedre din oplevelse. Dette giver os mulighed for at sikre din adgang, analysere dit besøg på vores hjemmeside. Det hjælper os med at tilbyde dig personlig indhold og nem adgang til nyttige oplysninger. Klik på "Jeg accepterer" for at acceptere vores brug af cookies og andre identifikatorer eller klik på "Flere oplysninger" for at justere dine valg. jeg godkender Flere oplysninger >>