ferfe
Hjem UNDERSØGELSENy undersøgelse: Milliarder går tabt i arbejdskalenderen

Ny undersøgelse: Milliarder går tabt i arbejdskalenderen

Af Redaktionen

Ny global undersøgelse fra Jabra, som er foretaget blandt mere end 2.300 vidensarbejdere i syv lande, viser, at Danmark er det land, hvor medarbejderne bruger mest tid på møder.

I gennemsnit bruger danske vidensarbejdere 9,5 timer på møder om ugen og ligger dermed markant over lande som blandt andet USA, Storbritannien, Tyskland og Sverige.

Undersøgelsen viser desuden, at de danske vidensarbejdere oplever, at over halvdelen (54 procent) af den tid de bruger i møder er unødvendig, og at møderne heller ikke fører til konkrete resultater. 67 procent går fx fra møderne uden klare handlingspunkter, 60 procent har brug for et opfølgningsmøde og 60 procent går derfra med endnu mere arbejde, end da mødet gik i gang. Det betyder med andre ord flere møder, mindre fremdrift og tab af værdifuld arbejdstid, svarende til 26 uproduktive arbejdsdage per medarbejder om året.

Dårlige møder koster dyrt

Jabras beregninger peger på, at de ineffektive møder bidrager til en svimlende økonomisk belastning. I en virksomhed med omkring 5.000 ansatte kan unødvendige møder koste op mod 1,2 milliarder danske kroner i tabt produktivitet direkte knyttet til tid spildt på møder, der anses som unødvendige eller ikke værdifulde.

ferfe Men konsekvenserne stopper ikke her. For de mange opfølgningsmøder og gentagende samtaler kan over tid føre til øget mødetræthed. Når medarbejdere bruger store dele af arbejdsugen i møder uden reel værdi, går det ud over både fokus, effektivitet og arbejdsglæde. Faktisk viser undersøgelsen, at hele 90 procent af de adspurgte danske medarbejdere i større eller mindre grad gruer for møderne – en følelse der vokser i takt med antallet af mødetimer. Der afholdes samtidig flere møder, end hvad medarbejderne reelt har energi til. 46 procent når deres grænse, allerede inden der er gået 2 timer med konstante møder. Dette tal stiger til hele 87 procent inden der er gået 4 timer.

“Vi har længe betragtet dårlige møder som en irritation, men ikke som en egentlig økonomisk risiko. Når mere end halvdelen af medarbejderne oplever møder som unødvendige, og uden værdi, rammer det både produktivitet og trivsel. Derfor bør virksomheder se mere kritisk på deres mødekultur”, siger Holger Reisinger, Senior Vice President for Jabra Enterprise Video Business Unit.

Om beregningen af produktivitetstab

Produktivitetstabet er baseret på en virksomhed med 5.000 medarbejdere og beregnet ved at anvende 54% oplevet mødespild på det samlede antal mødetimer (5.000 medarbejdere x 9,5 timer/uge x 41 arbejdsuger). Derefter beregnes omkostningerne for disse timer ved hjælp af en anciennitetsvægtet blandet timesats, der tager udgangspunkt i danske lønniveauer for medarbejdere på hhv. begynderniveau, mellemniveau, seniorer, ledere og direktører/VP/C-suite.

 

Om undersøgelsen

Undersøgelsen er gennemført af Toluna på vegne af Jabra blandt mere end 2.300 vidensarbejdere i Danmark, Sverige, Tyskland, Frankrig, Storbritannien, USA og Indien. Den undersøger mødeadfærd samt teknologiens ydeevne og dens indvirkning på produktivitet, samarbejde og medarbejderoplevelse. Omkostningsestimater er baseret på respondenternes egne oplysninger om mødetid, forstyrrelser og opfølgningsarbejde sammenholdt med nationale løndata.

 

 

Om Jabra

Jabra er et af verdens førende brands inden for lyd-, video- og samarbejdsløsninger – udviklet til at styrke virksomheder. Vi er stolte af at være en del af GN Group, og vi forpligter os til at bringe mennesker tættere på hinanden og på det, der er vigtigt for dem. GN’s R&D team anvender innovativ hardware, software og AI-aktiverede teknologier og ekspertise på tværs af produktgrupper indenfor hørelse, enterprise og gaming. Jabra’s ingeniørekspertise gør dem i stand til at skabe integrerede og kundecentrerede værktøjer til kontaktcentre, kontorer og samarbejde for at hjælpe professionelle med at arbejde mere produktivt hvor som helst fra. www.jabra.com 

 GN Group blev grundlagt i 1869 og beskæftiger mere end 7.000 medarbejdere og er noteret på Nasdaq Copenhagen (GN.CO). GN’s løsninger sælges i 100 lande over hele verden. Besøg vores hjemmeside GN.com eller kontakt os på LinkedIn, Facebook og X.

Relaterede artikler

Vi bruger cookies og andre identifikatorer for at forbedre din oplevelse. Dette giver os mulighed for at sikre din adgang, analysere dit besøg på vores hjemmeside. Det hjælper os med at tilbyde dig personlig indhold og nem adgang til nyttige oplysninger. Klik på "Jeg accepterer" for at acceptere vores brug af cookies og andre identifikatorer eller klik på "Flere oplysninger" for at justere dine valg. jeg godkender Flere oplysninger >>