236e51ad 1839 42fb bc5f dc45ee00480e ssfs
Hjem VIRKSOMHEDDI: Små virksomheder sakker bagud digitalt – store virksomheder driver it-boomet i 2026

DI: Små virksomheder sakker bagud digitalt – store virksomheder driver it-boomet i 2026

Af Redaktionen

Danske virksomheder forventer at skrue markant op for investeringerne i it og digital teknologi i 2026.

Men udviklingen er skævt fordelt: De store virksomheder øger investeringerne, mens de små og mellemstore virksomheder tværtimod holder igen og risikerer at sakke yderligere bagud digitalt. Det viser en ny analyse fra Dansk Industri (DI), som bygger på svar fra næsten 550 virksomheder.

Der er ellers kæmpe interesse for ny teknologi som f.eks. kunstig intelligens i erhvervslivet. Op mod 1000 virksomhedsledere og eksperter deltager i dag i konferencen AI for alle i DI, hvor erfaringer og nye trends med AI er på dagsordenen.

– Men når det gælder om at skyde penge i den nyeste teknologi, så ser det ud til at SMV’erne sakker endnu mere bagud i det kommende år, siger branchedirektør Andreas Holbak Espersen,  DI Digital, som er DI’s branche for tech-virksomheder.

Samlet forventer virksomhederne at øge deres it-investeringer med omkring 5,1 procent i 2026, svarende til cirka 5,5 milliarder kroner. Dermed ventes de samlede it-investeringer i dansk erhvervsliv at nå omkring 111 milliarder kroner næste år.

SMV skærer ned på it-investeringer

Men fremgangen drives næsten udelukkende af de største virksomheder. De mindste virksomheder med under 50 ansatte forventer ligefrem at skære ned på deres it-investeringer.

236e51ad 1839 42fb bc5f dc45ee00480e ssfs

Branchedirektør Andreas Holbak Espersen, DI Digital. Foto: Kasper Hjort/Buro Jantzen

– Vi begynder nu at se tegningen til et digitalt A- og B-hold i dansk erhvervsliv. De store virksomheder investerer massivt, mens mange mindre virksomheder står stille eller går baglæns – og det er en alvorlig udfordring for Danmarks konkurrenceevne, siger branchedirektør for DI Digital, Andreas Holbak Espersen.

Ifølge analysen forventer virksomheder med færre end 50 ansatte, at deres it-investeringer falder i 2026, mens virksomheder med 100 ansatte eller derover forventer at øge investeringerne med op til omkring 6-7 procent. Det er første gang i fem år, DI måler så negative forventninger blandt de mindre virksomheder.

– Det er første gang, vi ser så klare tegn på, at de små virksomheder trækker i bremsen. Det bør få ringe alarmklokkerne til at ringe, for digitalisering er ikke luksus – det er en forudsætning for produktivitet og vækst, siger Andreas Holbak Espersen.

Avanceret teknologi halter især hos de små

Analysen viser også, at nye og avancerede teknologier som kunstig intelligens, cloud computing og robotteknologi er langt mere udbredt i store virksomheder end i SMV’er. De mindre virksomheder har især taget basale teknologier som e-handel, sociale medier og ERP-systemer til sig, men halter efter på de mere avancerede områder.

Det digitale efterslæb har betydning for produktiviteten. Ifølge Digitaliseringsministeriet har virksomheder med et meget højt digitalt niveau en værditilvækst per medarbejder, der er 19 procent højere end virksomheder med et meget lavt digitalt niveau.

– Her ligger der et milliardstort vækstpotentiale. Hvis vi får flere små og mellemstore virksomheder med på digitaliseringsbølgen, kan vi løfte produktiviteten i hele dansk erhvervsliv – men det kræver investeringer, siger Andreas Holbak Espersen.

Relaterede artikler

Vi bruger cookies og andre identifikatorer for at forbedre din oplevelse. Dette giver os mulighed for at sikre din adgang, analysere dit besøg på vores hjemmeside. Det hjælper os med at tilbyde dig personlig indhold og nem adgang til nyttige oplysninger. Klik på "Jeg accepterer" for at acceptere vores brug af cookies og andre identifikatorer eller klik på "Flere oplysninger" for at justere dine valg. jeg godkender Flere oplysninger >>